نخستین جشنواره زنبورعسل طالقان به همّت فرمانداری طالقان، کانون بسیج کشاورزی، تعدادی از اعضای هیات مدیره تعاونی زنبورداران و جمعی از زنبورداران و ارگانهای مرتبط با رویکردی در جهت ایجاد همبستگی بین تعاونی‌های عضو استان البرز تعاونی‌های کرج، ساوجبلاغ و طالقان در یکی از زیباترین شهرهای «گردشگرپسند» استان البرز برگزار شد.

بنابراین گزارش در این جشنواره که هم از موقعیت استانی و هم از منظر ملی مورد توجه برگزارکنندگان بود، در روز نخست با حضور و سخنرانی جمعی از مسئولان استانی و همچنین کشوری مانند مسئولان و محققان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور (پگاه ولی‌زاده) و سازمان دامپزشکی کشور (کامبیز احمدی) به ویژه در خصوص دغدغه سندروم یا پدیده «لارومیری» زنبورهای عسل همراه شد. کما اینکه در همان روز نخست «حسین اکبرپور» معاون مجری طرح توسعه زنبورداری کشور هم به عنوان یک مقام مسئول از وزارت جهادکشاورزی نیز با برگزارکنندگان جشنواره همراهی کرد و در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه به تشکل‌های زنبورداری جهت پیشبرد اهداف آنها قول مساعدت داد.


«محمدرضا جهانسوز» رئیس بسیج مهندسان کشاورزی در مراسم روز نخست و افتتاحیه جشنواره حضور داشت.
این در حالی است که در روز دوم نیز حضور «بهزاد رفاهی» و « حسن نظریان» از بُعد آموزشی- فنی و همچنین حضور « علی مهدوی» فرماندار جدید طالقان به عنوان مقام اجرایی میزبان جشنواره -که در هنگام سخنرانی برخلاف روند متعارف خود را در معرض چند پرسش و پاسخ زنبورداران نیز قرار داد- حال و هوای خاصی را به روز دوم جشنواره بخشید. اگرچه سخنرانی «محمدباقر رضایی» استاد پژوهش گیاهان دارویی جهادکشاورزی و رئیس اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی کشور نیز با توجه به روحیه تعاملی و مطائبه آمیز وی با شرکت‌کنندگان جشنواره، در عین انتقال نکات آموزشی، چاشنی فرحبخشی را به شرکت کنندگان در این آیین نیز بخشیده بود.

 «بهزاد رفاهی» محقق زنبورداری و مؤلف کتاب‎های «آشنایی با گیاهان ارزشمند در زنبورداری ایران» و همچنین «دانستنی‌های محصولات زنبورعسل» با شرایط خاص فیزیکی خود، اما در کنار برگزارکنندگان ایستاد و در روز دوم به اتفاق همسرش به طالقان آمد و در حاشیه فضای صمیمانه جشنواره، به درخواست پرسش‌ها پاسخ داد و به درخواست ثبت عکس‌های یادگاری بازدیدکنندگان دست رد نزد و در بخش دیگری از مراسم هم «حسن نظریان» متخصص گیاه‌شناسی، گیاهان دارویی و گیاهان شهدزا و گرده‌زای ایران هم در خصوص گرده‌افشانی زنبورهای عسل جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی را عنوان کرد.

لازم به ذکر است در مراسم روز نخست «محمدرضا جهانسوز» رئیس بسیج مهندسان کشاورزی و در هر دو روز «سید داوود میررحیمی» رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی ( ره) هم حضور داشتند.
🍯اطلاعات و تصاویر تکمیلی از این جشنواره در اطلاع رسانی‌های بعدی متعاقبا منتشر خواهد شد.
لینک ویدیو ۲ دقیقه ای از تصاویر برگزیده این جشنواره دو روزه در لینک زیر قابل مشاهده و دانلود است 👇🏻
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :