جزئیات خبر
امروز در نخستین همایش ملی جهاد کشاورزی دهستان های کشور عنوان شد:
انتقاد بی سابقه و صریح حجتی از عقده گشایی های دروغ پردازان علیه اقدامات دولت یازدهم و دسترنج جامعه کشاورزی/ در اوج بی حیایی کشور را به خاک سیاه نشاندند، آن وقت به ما می‌گویند: واردات‌چی! ;(1396/2/19)

وزیر جهاد کشاورزی در سخنانی بی سابقه طی هر دو دوره وزارت، مواضع غیرمنصفانه مخالفان دولت یازدهم را به عقده گشایی حقیرانه ناشی از حسادت و زیاده خواهی هایی تعبیر کرد که طی سال ها سوء مدیریت، ایران را به خاک سیاه نشانده بودند و تبعات آن هنوز باقیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، پیش از ظهر امروز سه شنبه در نخستین همایش ملی جهاد کشاورزی دهستان های کشور که مصادف با افتتاح آمفی تئاتر ساختمان جدید جهاد کشاورزی برگزار شد، در سخنرانی بی سابقه ای که بیش از ۹۰ دقیقه نیز طول کشید؛ گفتارها و کردارهای غیر اخلاقی آن دسته از مخالفان و منتقدان دولت یازدهم را که به جای اثبات دیدگاه ها و برنامه های پیشنهادی خود، به تخطئه زحمات و تلاش های دلسوزان دولت به طورعام و تمام کشاورزان و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور مبادرت می ورزند، به چالش کشید و از آن به شدت گلایه کرد.

وزیر جهاد کشاورزی که در بخش هایی از این سخنرانی با حالتی بغض آلود ازهجمه های دروغ پردازان جهت دستیابی به قدرت به هر قیمت سخن می گفت، با بیان این که مخالفان چشم و گوش بسته، به دلیل حرص ورزیدن به کسب قدرت از راه های غیراخلاقی در برخی ستادهای انتخاباتی خزیده اند و به پشتیبانی اطلاعات نادرست در رسانه های خود که با بیت المال نیز اداره می شود، دروغ پراکنی می کنند، تاکید کرد: درحالی وزیران دولت یازدهم را درموضع گیری هایی ناجوانمردانه به خستگی و" واردات چی" بودن متهم می کنند که خودشان با ادعای جوان گرایی، کارنامه ای ناگوار و تلخ ازعملکردشان با ۸ سال سوء مدیریت کشور به جا گذاشتند که تبعات هنوز به طور کامل رفع نشده است.

حجتی در ارائه ادله های مستند کارشناسی پیرامون برخی از اتهامات ناروا که به دولت یازدهم و وزارت جهاد کشاورزی نسبت داده می شود، تصریح کرد: در حالی در ۲ مناظره زنده برگزار شده انگ زدند که وزیران دولت یازدهم فهرست دارایی های خود را به قوه قضاییه ارائه نداده اند که سخنگوی قوه قضاییه نیز این ادعاهای گزاف و دروغین را از اساس تکذیب کرد.

وی با نام بردن از حسن هاشمی، وزیر بهداشت که به گفته حجتی از وزیرانی است که با اصرار و نیت کمک به کشور، مسوولیت این وزارتخانه را پذیرفته است، اظهار کرد: این در حالی است که دکترهاشمی پیش از وزارت به لحاظ موقعیت علمی از جایگاه بسیار مناسب شخصیت علمی بین المللی در حوزه پزشکی و همچنین سوابق ارائه خدمات جهادی به مردم محروم برخوردار بوده است و وزیری برای او امتیاز شخصی خاصی نداشته است که حرص آن را همچون برخی از این بی اخلاق ها زده باشد.

حجتی در ادامه و به طور مثال به اقرار وزیر بازرگانی دولت گذشته که طی مصاحبه ای در به آن اشاره کرده است استناد کرد و افزود: در این مصاحبه آن مقام که امروز در ستاد یکی از همین کاندیداها فعالیت دارد، گفته است " واقعا موجودی گندم داشت پایین می آمد و از آن طرف گندم نداشتیم. موضوع گندم واقعا مکافات شده بود. از آقای رییس جمهور (محمود احمدی نژاد) خواستم تا از حضرت آقا مجوزی بگیرند تا بتوانیم گندم وارد کنیم، چرا که آرد موجود نبود و بحران در کشور به وجود می آمد. تا مجوز گرفته شد و ما شروع به خرید کردیم و گندم ها را وارد کردیم، ستاد بحران برای آن تشکیل دادیم. زمانی که گندم به کشتی نزدیک بندر می رسید یک موتور قایق می فرستادیم تا برود نمونه بگیرد که تست های استاندارد، انرژی اتمی و دامپزشکی پیش از رسیدن کشتی انجام شود تا معطل نشویم. یعنی اینقدر در محدودیت زمانی قرار داشتیم. به محض اینکه گندم تخلیه می شد بلافاصله و به طور مستقیم در کارخانجات آرد توزیع می شد. در حال حاضر می توان این اخبار را داد و در آن زمان نمی شد این خبر را مطرح کرد که حدود ۱۷ یا ۱۸ استان ما موجودی گندم شان به ۷ روز رسید. موجودی گندم آنها به ۷ روز رسید در صورتی که موجودی نباید زیر ۳ ماه باشد. از لحاظ امنیتی زیر ۳ ماه نباید موجودی گندم استان ها باشد، اما در ۱۷ یا ۱۸ استان موجودی ما زیر ۷ روز شده بود. حتی استاندارها اجازه نمی دادند گندم بین استان ها جابجا شود. یعنی این قدر وضعیت ما بحرانی بود..."- (خبر آنلاین- ۶ اسفند ۹۰ خورشیدی)

وزیر جهاد کشاورزی بعد از قرائت این بخش از مصاحبه وزیر بازرگانی دولت گذشته، اضافه کرد: با چنین سوء مدیریت هایی که بعضا با سکوت عجیب برخی از معترضان امروز به دولت یازدهم هم مواجه بوده است و کشور را به خاک سیاه نشانده بودند، حال به بهای کسب قدرت و بازگشت به فضای رانت خواری از واردات، دولت یازدهم را ناجوانمردانه به "واردات چی" متهم می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی دولت های اصلاحات و دولت یازدهم در اشاره به یکی دیگر از مصادیق سوء مدیریت های بسیار فاحش دولت گذشته و سوء مدیریت بداخلاق هایی که امروز نیز در گوشه کنار ستادهای برخی از نامزدها خزیده اند تا از ناکام شدن خود در دوران سه سال و نیم گذشته عقده گشایی کنند، به گزارش های مستند گمرک کشور در مورد واردات شکر اشاره کرد و گفت: درحالی که در کشور طی سال ۱۳۸۲ خورشیدی حدود ۳۱۶ هزار تن شکر تولید شده بود که با سیاست ها و مدیریت های غلط در سال ۱۳۸۵ و کاهش ۵ نوبته تعرفه واردات از مقطع زمانی مهر ماه ۸۴ تا اردیبهشت ۹۵ موجب شد تا با صفر شدن تعرفه ها، میزان واردات شکر به شکلی لجام گسیخته به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد و تولید این محصول نیز در آن سال به کمتر از ۵۰۰ هزار تن کاهش یافت! در حالی که در گذشته و سال‌های قبل از آن سابقه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی شکر نیز وجود داشت و این اظهارات نیز شعار نیست، بلکه بر اساس آمار رسمی گمرک بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که آقایان مسائلی به ما می گویند واردات نکنید تا شغل ایجاد شود، این در حالی است که در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ خورشیدی تولید شکر از واردات پیشی گرفته بود.

وی با اشاره به اتفاق هایی که در سال های گذشته برای گندم رخ داده و کارنامه آن با وجود درآمد ارزی بالا در آن مقطع زمانی برهمگان آشکار است، گفت: این در حالی است که ایران امروز بیش از نیاز خود گندم تولید کرده و دنبال بازار صادراتی مازاد تولید نیز است و شب عید سال گذشته، ۸ و نیم میلیون تن گندم مازاد ذخیره وجود داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: گرچه اتفاقات مثبتی که امروز در ایران و از جمله در بخش کشاورزی افتاده است به من ربطی ندارد و لطف خدا و برکت دست کشاورزان و کارشناسان بوده است، اما سیاست گذاری و حمایت های صورت گرفته منطبق بر موازین علمی، عقلی و منطقی از سوی رییس جمهوری و مجموعه دولت نیز دراین توفیق ها دخیل بوده است.

حجتی در بخشی دیگر از سخنان گلایه آمیز خود که موجب حکمفرما شدن سکوتی عجیب و ناشی از تمرکز حاضران بر سخنان اش شده بود، با عذرخواهی ازهمه، ناگزیر به ارائه برخی توضیحات در دفاع از خودش نیز در مقابل برخی هجمه های غیر اخلاقی شد و گفت: " همان طور که رئیس جمهوری نیز بارها اعلام کردند، به دنبال وزارتخانه و وزیر شدن نبودم و برای کمک به بخش کشاورزی و خارج کردن آن از منجلاب بدی که گرفتارش شده بود این مسوولیت را پذیرفتم، اما حال برخی از این آقایان به من می‌گویند که پیر و خسته ام! حال من باید به آن ها بگویم که گرچه پیر شده ایم، اما دوستان گواهی خواهند داد که بگویند در این دوره چه تعداد ماموریت برای نظارت از نزدیک بر اتفاق های روستاهای دور و نزدیک داشته ام. این در حالی است که شاید من یا برخی از همکارانم به لحاظ سنی پیر شده باشند، اما خسته نیستند و بر خلاف آن ها که ادعای جوانی داشتند، صبورانه و مسوولانه به رفع دغدغه های مهم کشور طی ۳ سال و نیم گذشته پرداختند."

حجتی در همین زمینه ادامه داد: من و همکاران کجا کم گذاشته ایم که شما دروغ پردازان در اظهاراتی خارج از شرم و حیا و بدون ملاحظه اصول اخلاق و خارج از انصاف، چنین پرده دری هایی شرم آور را انجام می دهید.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی در حالی عده ای دروغ پرداز برچسب واردات چی به دولت یازدهم می زنند که تراز واردات کشاورزی از منفی ۸ میلیارد دلار و ۱۰۰ میلیون دلار به حدود منفی ۳ میلیون دلار بهبود یافته است و در صورت ادامه همین راه این دستاورد به موقعیت های بهتر بهبود خواهد یافت.

حجتی ابتکار عمل هایی نظیر بازار در مقابل بازار را که مورد محصولاتی نظیر سیب مازاد در اوایل سال ۹۵ انجام شد را یادآور شد و گفت: با این طرح تا پایان سال ۹۵، به میزان ۳۵۳ هزار تن سیب در مقابل واردات مشروط موز صادر شد.