اخبار
آرشیو اخبار
دومین رویداد سلامت پایدار .
دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی طب سنتی ، طب جایگزین و داروهای گیاهی تهران ، شهر آفتاب ، 30 بهمن تا 3 اسفند 1397;(1397/10/10)

 

 

اطلاعیه :

به استحضار میرساند دومین نمایشگاه بین المللی طب سنتی ، طب جایگزین و داروهای گیاهی از تاریخ 30 بهمن لغایت 3 اسفند ماه سال جاری در تهران ، شهر آفتاب برگزار میگردد . خواهشمند است جهت کسب اطلاعات در زمینه ثبت نام به آدرس www.tramedex.ir مراجعه فرمایید .

حسین باستانی مدیر عامل جدید اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین منصوب شد.
بر اساس رای اعضاء هیئت مدیره جناب آقای مهندس حسین باستانی به عنوان مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین منصوب گردیدند . ;(1397/10/5)
دكتر حسين شيرزاد معاون وزير ، مديرعامل سازمان مركزي تعاوني روستايي ايران
احياي گفتمان ؛ سرمايه_اجتماعي با ارزش ترين ثروت سازمان مركزي تعاون روستايي ايران;(1397/6/4)

 

 

 

.

دكتر حسين شيرزاد معاون وزير ، مديرعامل و رييس هيات مديره سازمان مركزي تعاوني روستايي ايران در جلسه تبيين نظري چالش هاي تعاون روستايي در كشور گفت: شبكه تعاون روستايي كشور بستر ايجاد سرمايه اجتماعي در سكونتگاههاي روستايي است. اعتماد، مشاركت، انسجام، ارتباطات، شبكه‌ها و آگاهي اجتماعي در روستاهاي كشور به مثابه يك منفعت عمومي، پايه هاي سرمايه اجتماعي و " دارايي هاي اجتماعي " فعاليت‌هاي سازمان تعاوني روستايي را تشكيل ميدهد كه مي‌توانند با تسهيل اقدامات هماهنگ ،كارآيي مناسبات بازاري و اقتصادي در جامعه روستايي را بهبود بخشند.

متأسفانه سرمايه اجتماعي در شبكه تعاون روستايي ايران به دليل ذهنيت نخ نما و رخنه كردن فساد در سيستم صندوق‌هاي اعتباري در حال احتضار و سه عنصر تساهل و تسامح، تبعيض، فساد مالي ، عامل اصلي از بين بردن اين اعتماد و شبكه‌هاي تعهد مدني در درون شبكه تعاون روستايي شده است. امروزه شبكه هاي رسمي و غير رسمي ارتباطات و مبادلات در جامعه روستايي در نوع "افقي" و "عمودي" اعم از مدرن يا سنتي، نياز به دگرديسي دارد.

بنظر من مجموعه هنجارهاي موجود در سيستم هاي اجتماعي- اقتصادي روستاها كه موجب ارتقاي سطح همكاري اعضاي جامعه روستايي طي ادوار متمادي و سبب پايين آمدن سطح هزينه هاي تبادلات و ارتباطات مي شده، امروزه بنا به دلايل قابل تاملي از منظر ساختارهاي حقوقي دچار نقصان گرديده است. مثلا تسهيم نامتوازن عامل قدرت بهمراه مداخلات نابهنگام دستگاه ها در فصول مختلف سال سبب اخلال در مبادلات مبتني بر بازار آزاد در مناطق روستايي شده بطوريكه امروزه ديگر نهادهاي سنتي و حتي مدرن روستايي نمي توانند رفتارهاي اعضاي خود را نظام مند و همگرا كنند.

بعبارت ديگر منافع ناشي از عضويت روستاييان در شبكه تعاوني هاي روستايي با سازه هاي حقوقي متعارف چندان براي كشاورزان جذاب و مفيد واقع نميشود يا اين منافع كمرنگ و بي رمق شده اند. به نظر من طي۵۰ سال گذشته در مقاطعي تشكيل سرماية اجتماعي در روستا آسيب پذير شده حال اگر اين مسئله را در كنار روند رو به نزول تزريق سرمايه در روستاها، سير تشديد استهلاك زيرساختها و زيربناها، وقوع خشكسالي هاي مكرر، و خروج نيروهاي جوان مولد روستايي از سكونتگاه هاي روستايي قرار دهيم به تحليل صحيح تري از شرايط امروزين جامعه كشاورزي عضو تعاونيهاي روستايي خواهيم رسيد .در هرحال بايد داشته‌هايمان را نوسازي كنيم و بارديگر شبكه تعاون روستايي كشور را دستمايه اعتماد اجتماعي ، بالندگي نهادهاي جمعي و فضاسازي جامعه مدني در سكونتگاههاي روستايي و متأثر از فضاي اداري، سياسي و قانوني قرار دهيم . بايد با بازتوليد سرمايه اجتماعي ، توانايي كشاورزان را در جهت افزايش ظرفيت ، پذيرش تفاوت‌ها و بهره‌مندي از منافع پايدار بواسطه احساس اعتماد ، امنيت، پيوندهاي شغلي - همسايگي، پيمان‌هاي دوستي و خانوادگي ، عضويت در شبكه‌هاي تعاوني و ساختارهاي حقوقي صنفي ديگر و توليد برون بودهايي كه حاصل كنش‌هاي اصيل اجتماع روستايي است، تقويت كنيم.

 

اطلاعیه
اتحادیه / شرکت تعاونی زنبورداران استان ها ;(1397/5/29)

احتراما ، پیرو درخواست مدیر کل محترم دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های زنبورعسل در رابطه با واردات ملکه قاچاق و مراکز غیر مجاز تکثیر و پرورش ملکه زنبورعسل  ، خواهشمند است با ادارات کل دامپزشکی استانها همکاری لازم در زمینه شناسایی و برخورد با واحدهای غیر مجاز پرورش و تکثیر ملکه که باعث انتقال انواع میکروبها و ویروس ها و در نتیجه آلودگی زنبورستانهای کشور خواهد شد ، صورت پذیرد .

در دیدار مدیر عامل سازمان تعاون روستایی با مدیران عامل اتحادیه‌های مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران اعلام شد .
مجمع عالی تشکل های کشاورزی در تعاون روستایی تشکیل می‌شود/ فراخوان اتحادیه ها به حضور موثر در نظام بین الملل بازار کشاورزی;(1397/2/22)

 

 

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در دیدار با مدیران عامل اتحادیه‌های مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران، نکاتی را که باید در دستور کار تشکل های زیرمجموعه این سازمان در دوره جدید کاری قرار  گیرد، تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران؛ حسین شیرزاد، رئیس جدید هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران شنبه در دیدار با مدیران عامل اتحادیه‌های تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران به تبیین پارامترهای راهبردی، ماموریت ها و چشم انداز و همچنین  نکات و توصیه هایی که می تواند منجر به توسعه اقتصادی شرکت های تعاونی زیر مجموعه شود،  پرداخت.

وی سرمایه پذیر کردن اتحادیه‌ها را امری ضروری در این زمینه برشمرد و گفت: در واقع اتحادیه ها باید با اتخاذ تدابیر لازم در امور مدیریت مالی تشکل ها‌، ارتباط خود را با سیستم بانکی کشور افزایش دهند .

دکتر شیرزاد پیگیری ایجاد شرکت‌های مدیریت واردات و صادرات بازرگانی  مانند"بتکا" که به امر توسعه و تسهیل صادرات محصولات کشاورزی تولیدی کمک کنند را، از جمله اولویت های دیگری برشمرد که باید در دستور کار برنامه ریزی اتحادیه ها قرار بگیرد .

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، در ادامه استفاده از باز تولید سرمایه اجتماعی در کنار دارایی های غیر مولد سازمان ‌را به عنوان یکی دیگر از راهکارها مورد توجه قرار داد وگفت: اگر اتحادیه ها به استفاده این قبیل دارایی‌ها اقدام کنند، با توجه به روند رو به رشد استهلاک دارایی‌های غیر مولد، وضعیت اقتصادی اتحادیه‌ها در صورت های مالی و جریان نقدینگی ارتقا می یابد.

وی در مورد راهکارهای استفاده از دارایی‌های غیر مولد، به شیوه هایی مانند استفاده از لیزینگ های مدت دار اشاره کرد و باز مهندسی  ترازنامه با استفاده از تجدید ارزیابی داراییها را مورد بحث قرار داد.

شیرزاد در بخش دیگری از سخنان خود به سایر همکاری های عملیاتی در افزایش سرمایه پذیری اتحادیه ها و بکارگیری حسابرسان و حسابرسان خبره و افراد حرفه ای  متخصص و جلب مشارکت سهامداربخش خصوصی اشاره کرد.

رئیس مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با اشاره به معضل هیئت مدیره چرخشی در برخی از اتحادیه ها گفت: هیئت مدیره چرخشی با نفی  اصل حاکمیت شرکتی و کاستن از اعتماد بانک ها و حتی وزارتخانه  و معاونت ‌های تخصصی آن، توان خود اتحادیه‌ها را در رایزنی‌های صنفی  و مجاری سازمانی مربوطه کاهش می‌دهد . کما اینکه تعدد در عضویت هیات مدیره شرکت‌های مختلف تبعات حقوقی و اقتصادی و اجتماعی نیز دارد.

شیرزاد در عین حال از مراعات ساختار سلسله مراتبی در تشکل ها و اتحادیه ها دفاع کرد و یادآور شد، اهمیت این مساله را در شورای مدیران سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز متذکر خواهد شد

وی در ادامه تاکید خود بر این مساله به مثالی از تجربه تعاونی های کشاورزی در  ژاپن اشاره کرد و گفت: ژاپنی ها در این زمینه نظم آهنینی داشتند و در آن‌جا ارتباط با اتحادیه های استانی و محلی بدون کسب اجازه و هماهنگی روسای اتحادیه‌های مرکزی محال است.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این دیدار صمیمی مساله رویدادهای اخیر منطقه ای و رفتار خصمانه ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با برجام را نیز نادیده نگرفت و خواستار توجه مدیران عامل اتحادیه ‌های مرکزی به حوزه بین الملل بازار کشاورزی و استفاده از تمام ظرفیت ها در این زمینه شد و گفت: به طور مثال از آنجا که برخی محصولات کشاورزی کشورمان از تعدادی کشورها وارد می‌شود که با آنها مراودات تجاری  نزدیک و همچنین تعهدات تجاری فیمابین داریم . انتظار می‌رود اتحادیه‌ها در انعقاد تفاهم نامه‌های موثر در تبادل دوجانبه محصولات، مسوولانه و هوشمندانه عمل کنند .

شیرزاد در واکنش به نظرات و دیدگاه های مطرح شده از سوی مدیران تشکل ‌های حاضر از تشکیل مجمع عالی تشکل‌های کشاورزی در سازمان تعاون روستایی خبر داد و افزود : این مجمع عالی می‌تواند به مانند کنفدراسیون بخش خصوصی کشاورزی عمل کند و در مقاطع زمانی تعریف شده  مشاوره و دیدگاه‌های لازم را نیز با وزیر جهاد کشاورزی در میان گذارد .

وی در این دیدار به برخی اولویت‌های دیگر مانند ساماندهی استفاده از تسهیلات  فایناس، یوزانس، و ریفاینانس و مشوق‌ها از مجرای اتحادیه ‌های مرکزی همچنین استفاده تعاونی های کشاورزی دانش بنیان در زیر مجموعه اتحادیه ‌ها ازفرصت هایی که توسط بانک مرکزی برای وزارت جهاد کشاورزی فراهم شده است، اشاره کرد.

در انتهای این نشست مهندس رحمت اله بنار مدیر عامل اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران با بر شمردن ظرفیت ها، مسائل و مشکلات بخش، خواستار توجه بیشتر وزارت جهاد کشاورزی و سایر بخش ها و همچنین برون سپاری وظایف تصدی‌گری در حوزه‌های مختلف به تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها با توجه به قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی و سایر اسناد بالا دستی شدند.

بنار در پایان به همکاری همدلی مدیران عامل اتحادیه‌های مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران  با مدیر عامل جدید سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دکتر شیرزاد تاکید کرد .

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و انجمن زنبورعسل ایران برگزار میکند .
کارگاه آموزشی کیفیت ملکه و زنبور نر توسط متخصصین داخلی و خارجی .;(1397/2/8)