اخبار
آرشیو اخبار
آغاز طرح آمارگیری زنبورداران از فردا/ اقدام جزیره‌ای مرکز آمار هدر رفت سرمایه و زمان را به همراه دارد .
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران با بیان اینکه طرح آمارگیری بهره‌بردارن زنبور عسل کشور از فردا دوشنبه آغاز می‌شود، گفت: این طرح توسط مرکز آمار ایران و با هدف گردآوری آمار و اطلاعات مورد نیاز و ضروری در رابطه با نحوه فعالیت پرورش دهندگان زنبور عسل از دیدگاه تهیه حساب‌های اقتصادی کشور اجرا می‌شود. ;(1396/6/5)

 

 

 

 

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین خبر داد:

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ عفت رئیسی سرحدی، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با اشاره به جایگاه و نقش صنعت پرورش زنبورعسل در بخش کشاورزی، افزود: این صنعت با حدود 7 میلیون و پانصد هزار کندو و 80 هزار نفر بهره بردار، نقش بسیار مهمی در تولید و اشتغال بخش کشاورزی دارد به همین دلیل برخورداری از آمار دقیق در صنعت پرورش زنبورعسل اهمیت زیادی دارد.

وی تاکید کرد: آمار، پایه و اساس ارزیابی عملکرد گذشته، حال و برنامه‏‌ریزی برای آینده یک صنعت به شمار می‌رود و بسیار مهم است که این آمار با ابزار و روش دقیقی بدست آمده و قابل اطمینان باشد.

رئیسی سرحدی با انتقاد از مرکز آمار ایران اقدام،  این مرکز را جزیره ای دانست و گفت: هر چند این طرح با هدفی درست انجام می شود اما به دلیل بی توجهی به تشکل ها و اتحادیه های فعال در این حوزه که حلقه اتصال بخش دولتی و بهره بردارن هستند نتایج حاصله درست و دقیق نخواهد بود و هدر رفت سرمایه و زمان را به همراه دارد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر زنبوردارن خارج روستا و شهرها هستند در این شرایط امکان دسترسی به آن ها وجود ندارد ضمن اینکه به آن ها درباره طرح آمارگیری بهره بردارن زنبور عسل اطلاع رسانی نشده است و بسیار از آن ها از اجرای این طرح بی خبر هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران خواستار به تاخیر انداختن اجرای این طرح شد و گفت: با توجه به بی اطلاعی زنبوردارن و پراکندگی آن ها در این فصل، پیشنهاد می شود اجرای طرح آمارگیری بهره بردارن زنبور عسل کشور به تاخیر بیفتد و این طرح همراه با سرشماری کندوها در 22 مهر انجام گیرد.

وی در پایان اظهار داشت: همچنین ما خواستار آن هستیم که اجرای این طرح به اتحادیه سراسری و تشکل های استانی واگذار شود تا امکان ارتباط و دسترسی به اطلاعات دقیق وجود داشته باشد چرا که زنبورداران عضو این اتحادیه و تشکل‌ها هستند.

آشنایی با دما های حساس زنبورعسل
بدن انسان در مقایسه با زنبورعسل 10 برابر کمتر احساس تغییر درجه حرارت می کند .;(1396/5/24)

 1-  احساس تغییر درجه حرارت : بدن انسان در مقایسه با زنبور عسل 10 برابر کمتر  احساس تغییر  درجه حرارت می کند . بطوری که اگر یک انسان سالم را در یک اتاق در بسته قرار دهیم و هوای اتاق را به آرامی گرم یا سرد کنیم  . او تا وقتی که این تغییر کمتر از دو درجه سانتیگراد است متوجه تغییر نمی شود ولی این دما  در زنبور عسل 2 / 0 درجه می باشد .

2 – درجه حرارت داخل کندو 35 درجه سانتیگراد می باشد . این دما برای رشد نوزادان ،  تبخیر آب عسل و فعالیت های بدنی خود زنبور عسل ایده آل  می باشد.در این دما زنبور ها نه احتیاج به سوخت عسل برای گرم کردن کندو و نه محتاج آوردن آب برای خنک کردن کندو دارند . و یا به عبارت دیگر اگر دما کمتر از این باشد  زنبور ها با مصرف عسل و اصطکاک بدن هایشان با یکدیگر و تولید گرما  سعی در رساندن دما به این درجه دارند و در صورت گرم بودن هوا با آوردن آب و اسپری کردن در کندو  و  بال زندن دما را تا این درجه خنک کنند .  این درجه حرارت بهترین دما برای رشد نوزدادن است . در حرارت های کمتر رشد لارو ها بکندی انجام میگیرد . در صورت زیاد بودن حرارت نه تنها لارو ها خفه می شوند . بلکه با  نزدیک شدن به درجه حرارت  نزدیک ذوب شدن موم (70 درجه سانتیگراد ) ساختمان شش ضلعی مومی شان ها نرم شده و در صورت سنگین بودن ( پر عسل ، گرده و یا حاوی شفیره )  احتمال از هم پاشیدگی و ریزش هم وجود دارد. البته در زمستان دمای داخل کندو  گاه به صفر درجه و یا کمتر  هم می رسد . اما به دلیل به خوشه رفتن زنبور ها این سرما باعث مرگ زنبور ها نمی شود . اما در صورتی که زنبور عسل به تنهایی در این درجه قرار گیرد بال ها و پاهایش فلج می شود . اگر بعد از مدت کوتاهی دوباره زنبور را در هوای بالا 8 +درجه قرار  دهیم زنبور  دوباره قادر به ادامه زندگی می باشد . اما اگر زنبور مدت زمان زیادی در این حالت فلجی باقی بماند مرگش حتمی است .

3 – در درجه حرارت های کمتر از 8 +درجه سانتیگراد و بیشتر از +49 درجه سانتیگراد ماهیچه های بال های زنبور عسل دچار فلجی شده و توان پرواز ندارد . به همین دلیل زنبود  قادر به پرواز نیست .ولی توان راه رفتن هنوز دارد  

4 – هر  گاه درجه حرارت داخل کندو کمتر از 8 +درجه برسد  زنبور به خوشه می رود .( بنا به گفته دکتر شهرستانی) البته در برخی نژاد ها  در دمای صفر درجه زنبور های کلنی به خوشه می روند .

5 – زنبور های عسل تا 30 درجه زیر صفر هم می تواند به راحتی زمستان گذرانی کنند ( در صورت  وجود عسل و جمعیت مناسب)  

6 – در صورتی که درجه حرارت داخل کندو به 45 درجه برسد لارو ها و  شفیره ها خود را از داخل حجره ها به بیرون انداخته و تلف می شوند . و اگر حرارت داخل کندو به 50 درجه برسد زنبور های داخل کندو هم تلف می شوند .

نکته 1:

این حساسیت های دمایی در نژاد های مختلف کمی فرق می کند . بطوری که زنبور های بومی مناطق گرم سیری به حرارت های بالا مقاومتر و در برابر سرما حساستر هستند و بلعکس زنبور های بومی مناطق سرد سیری به دما های پایین مقاوم تر و نسبت به دماهای بالاتر حساستر هستند.

نکته 2:

زنبورعسل فقط در حال پرواز و بیرون از کندو مدفوع خود را دفع می کند  در زمستان وقتی دمای هوا کمتر از 8 +درجه بیرسد دیگر توان پرواز و بطبع توان دفع مدفوع ندارد در این  شرایط مدفوع داخل بدن زنبور ذخیره شده و در حالت فشرده  ( بدون ایجاد مشکل برای زنبور) تا مدت زیادی باقی می ماند و در روز هایی که گرمای هوا از 8+ درجه بالاتر رفت ، زنبور های کارگر از کندو بیرون آمده و در حال پرواز  دفع مدفوع کرده و فوری به کندو بر می گردند . البته زنبور دار ها نباید در زمستان درچه پرواز را ببندند . چون این انباشتگی مدفوع در داخل بدن زنبور اگر زیاد شود باعث بوجود آبدن مشکلاتی برای  زنبور شده و یا دفع مدفوع در داخل کندو و رشد میکروب ها و ویرس هاشده و . . . .

نکته 3 :

هنگامی که در اوایل بهار گرما به 14 درجه رسید زنبور ها کندو ها را رها کرده و به جستجوی گرده و شهد می پردازند . در چنین حرارتی هنگام ظهر می توان کندو ها را خیلی سریع کنترل کوتاهی کرد

نکته 4 :

زمانی که گرمای هوا به 8 +درجه و کمتر نزول و یا از 37 درجه بالاتر رود زنبور دیگر کار نمی کند . بهترین دما برای فعالیت زنبور عسل بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد بالای صفر است .

نشست مشترک و صمیمانه با وزرای دولت
نشست مشترک و صمیمانه با وزیر محترم جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس حجتی و معاونین محترم وزارت جهاد کشاورزی و وزیر محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی جناب آقای دکتر ربیعی و هیات همراه ;(1396/5/24)

 

 

چند نکته کوتاه درباره عسل
دانستنی های عسل ;(1396/4/23)

1- آیا می‌دانید عسل توسط خرطوم زنبورهای عسل از شهد گل‌ها جمع‌آوری و در کندو به عسل تبدیل می‌گردد.

2- آیا می‌دانید خداوند متعال در قرآن از بین تمام خوراکی‌ها تنها عسل را بعنوان ماده شفابخش معرفی کرده است.
3- آیا می‌دانید از بین مواد قندی و شیرین، تنها عسل برای بدن مفید بوده و بقیه آنها مثل قند و شکر برای ما مضر هستند.

4- آیا می‌دانید مصرف زیاد مواد شیرین از جمله شکر و قند باعث بروز بیماری های گوناگون مثل دیابت و چاقی در انسان می‌شود.

5- آیا می‌دانید مصرف عسل برخلاف دیگر مواد شیرین از بروز دیابت و بیماری های قلبی عروقی و عصبی جلوگیری می‌کند.

6- آیا می‌دانید مصرف عسل برخلاف دیگر مواد قندی که باعث افزایش وزن و چاقی می‌شوند، می‌تواند کاهش وزن را به دنبال داشته باشد.

7- آیا می‌دانید مصرف یک قاشق عسل قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب و شادابی در هنگام برخاستن می‌شود.

8- آیا می‌دانید عسل بهترین ماده‌ی انرژی‌زا برای ورزشکاران است.

9- آیا می‌دانید مصرف عسل باعث تقویت حافظه و کاهش استرس و اضطراب در انسان می‌شود.

10- آیا می‌دانید بچه‌های زیر یکسال نباید عسل بخورند.

11- آیا می‌دانید برای درمان عفونت‌های پوستی، سوختگی‌ها و جراحات سطحی عسل بهترین ماده التیام بخش است.

اطلاعیه فوری اطلاعیه فوری
افراد بالای 50 سال سن و متقاضی بیمه تا پایان خرداد ماه فرصت دارند به نزدیک ترین شعبه کارگزاری صندوق بیمه کشاورزی ، روستائیان و عشایر محل زندگی خود جهت ثبت نام مراجعه نمایند.;(1396/3/27)


بدینوسیله به اطلاع زنبورداران گرامی مدیران اتحادیه ها و تعاونی ها می رساند بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و بخشنامه جدید صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر  افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند و متقاضی بیمه هستند تا پایان خرداد ماه سال جاری فرصت دارند نسبت به ثبت نام در این صندوق اقدام نمایند لذا از زنبورداران بالای ۵۰ سال متقاضی ، فاقد هرگونه بیمه درخواست میشود هرچه سریعتر تا مورخ ۹۶/۰۳/۳۱ با در دست داشتن مدارک شناسایی (( دفترچه زنبورداری، کارت ملی ، شناسنامه و دو قطعه عکس ) به نزدیک ترین شعبه کارگزاری صندوق بیمه کشاورزان،  روستائیان و عشایر محل زندگی خود جهت ثبت نام مراجعه نمایند.
تذکر این تاریخ قابل تمدید نمی باشد.

(( اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین ))

امروز در نخستین همایش ملی جهاد کشاورزی دهستان های کشور عنوان شد:
انتقاد بی سابقه و صریح حجتی از عقده گشایی های دروغ پردازان علیه اقدامات دولت یازدهم و دسترنج جامعه کشاورزی/ در اوج بی حیایی کشور را به خاک سیاه نشاندند، آن وقت به ما می‌گویند: واردات‌چی! ;(1396/2/19)

وزیر جهاد کشاورزی در سخنانی بی سابقه طی هر دو دوره وزارت، مواضع غیرمنصفانه مخالفان دولت یازدهم را به عقده گشایی حقیرانه ناشی از حسادت و زیاده خواهی هایی تعبیر کرد که طی سال ها سوء مدیریت، ایران را به خاک سیاه نشانده بودند و تبعات آن هنوز باقیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، پیش از ظهر امروز سه شنبه در نخستین همایش ملی جهاد کشاورزی دهستان های کشور که مصادف با افتتاح آمفی تئاتر ساختمان جدید جهاد کشاورزی برگزار شد، در سخنرانی بی سابقه ای که بیش از ۹۰ دقیقه نیز طول کشید؛ گفتارها و کردارهای غیر اخلاقی آن دسته از مخالفان و منتقدان دولت یازدهم را که به جای اثبات دیدگاه ها و برنامه های پیشنهادی خود، به تخطئه زحمات و تلاش های دلسوزان دولت به طورعام و تمام کشاورزان و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور مبادرت می ورزند، به چالش کشید و از آن به شدت گلایه کرد.

وزیر جهاد کشاورزی که در بخش هایی از این سخنرانی با حالتی بغض آلود ازهجمه های دروغ پردازان جهت دستیابی به قدرت به هر قیمت سخن می گفت، با بیان این که مخالفان چشم و گوش بسته، به دلیل حرص ورزیدن به کسب قدرت از راه های غیراخلاقی در برخی ستادهای انتخاباتی خزیده اند و به پشتیبانی اطلاعات نادرست در رسانه های خود که با بیت المال نیز اداره می شود، دروغ پراکنی می کنند، تاکید کرد: درحالی وزیران دولت یازدهم را درموضع گیری هایی ناجوانمردانه به خستگی و" واردات چی" بودن متهم می کنند که خودشان با ادعای جوان گرایی، کارنامه ای ناگوار و تلخ ازعملکردشان با ۸ سال سوء مدیریت کشور به جا گذاشتند که تبعات هنوز به طور کامل رفع نشده است.

حجتی در ارائه ادله های مستند کارشناسی پیرامون برخی از اتهامات ناروا که به دولت یازدهم و وزارت جهاد کشاورزی نسبت داده می شود، تصریح کرد: در حالی در ۲ مناظره زنده برگزار شده انگ زدند که وزیران دولت یازدهم فهرست دارایی های خود را به قوه قضاییه ارائه نداده اند که سخنگوی قوه قضاییه نیز این ادعاهای گزاف و دروغین را از اساس تکذیب کرد.

وی با نام بردن از حسن هاشمی، وزیر بهداشت که به گفته حجتی از وزیرانی است که با اصرار و نیت کمک به کشور، مسوولیت این وزارتخانه را پذیرفته است، اظهار کرد: این در حالی است که دکترهاشمی پیش از وزارت به لحاظ موقعیت علمی از جایگاه بسیار مناسب شخصیت علمی بین المللی در حوزه پزشکی و همچنین سوابق ارائه خدمات جهادی به مردم محروم برخوردار بوده است و وزیری برای او امتیاز شخصی خاصی نداشته است که حرص آن را همچون برخی از این بی اخلاق ها زده باشد.

حجتی در ادامه و به طور مثال به اقرار وزیر بازرگانی دولت گذشته که طی مصاحبه ای در به آن اشاره کرده است استناد کرد و افزود: در این مصاحبه آن مقام که امروز در ستاد یکی از همین کاندیداها فعالیت دارد، گفته است " واقعا موجودی گندم داشت پایین می آمد و از آن طرف گندم نداشتیم. موضوع گندم واقعا مکافات شده بود. از آقای رییس جمهور (محمود احمدی نژاد) خواستم تا از حضرت آقا مجوزی بگیرند تا بتوانیم گندم وارد کنیم، چرا که آرد موجود نبود و بحران در کشور به وجود می آمد. تا مجوز گرفته شد و ما شروع به خرید کردیم و گندم ها را وارد کردیم، ستاد بحران برای آن تشکیل دادیم. زمانی که گندم به کشتی نزدیک بندر می رسید یک موتور قایق می فرستادیم تا برود نمونه بگیرد که تست های استاندارد، انرژی اتمی و دامپزشکی پیش از رسیدن کشتی انجام شود تا معطل نشویم. یعنی اینقدر در محدودیت زمانی قرار داشتیم. به محض اینکه گندم تخلیه می شد بلافاصله و به طور مستقیم در کارخانجات آرد توزیع می شد. در حال حاضر می توان این اخبار را داد و در آن زمان نمی شد این خبر را مطرح کرد که حدود ۱۷ یا ۱۸ استان ما موجودی گندم شان به ۷ روز رسید. موجودی گندم آنها به ۷ روز رسید در صورتی که موجودی نباید زیر ۳ ماه باشد. از لحاظ امنیتی زیر ۳ ماه نباید موجودی گندم استان ها باشد، اما در ۱۷ یا ۱۸ استان موجودی ما زیر ۷ روز شده بود. حتی استاندارها اجازه نمی دادند گندم بین استان ها جابجا شود. یعنی این قدر وضعیت ما بحرانی بود..."- (خبر آنلاین- ۶ اسفند ۹۰ خورشیدی)

وزیر جهاد کشاورزی بعد از قرائت این بخش از مصاحبه وزیر بازرگانی دولت گذشته، اضافه کرد: با چنین سوء مدیریت هایی که بعضا با سکوت عجیب برخی از معترضان امروز به دولت یازدهم هم مواجه بوده است و کشور را به خاک سیاه نشانده بودند، حال به بهای کسب قدرت و بازگشت به فضای رانت خواری از واردات، دولت یازدهم را ناجوانمردانه به "واردات چی" متهم می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی دولت های اصلاحات و دولت یازدهم در اشاره به یکی دیگر از مصادیق سوء مدیریت های بسیار فاحش دولت گذشته و سوء مدیریت بداخلاق هایی که امروز نیز در گوشه کنار ستادهای برخی از نامزدها خزیده اند تا از ناکام شدن خود در دوران سه سال و نیم گذشته عقده گشایی کنند، به گزارش های مستند گمرک کشور در مورد واردات شکر اشاره کرد و گفت: درحالی که در کشور طی سال ۱۳۸۲ خورشیدی حدود ۳۱۶ هزار تن شکر تولید شده بود که با سیاست ها و مدیریت های غلط در سال ۱۳۸۵ و کاهش ۵ نوبته تعرفه واردات از مقطع زمانی مهر ماه ۸۴ تا اردیبهشت ۹۵ موجب شد تا با صفر شدن تعرفه ها، میزان واردات شکر به شکلی لجام گسیخته به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد و تولید این محصول نیز در آن سال به کمتر از ۵۰۰ هزار تن کاهش یافت! در حالی که در گذشته و سال‌های قبل از آن سابقه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی شکر نیز وجود داشت و این اظهارات نیز شعار نیست، بلکه بر اساس آمار رسمی گمرک بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که آقایان مسائلی به ما می گویند واردات نکنید تا شغل ایجاد شود، این در حالی است که در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ خورشیدی تولید شکر از واردات پیشی گرفته بود.

وی با اشاره به اتفاق هایی که در سال های گذشته برای گندم رخ داده و کارنامه آن با وجود درآمد ارزی بالا در آن مقطع زمانی برهمگان آشکار است، گفت: این در حالی است که ایران امروز بیش از نیاز خود گندم تولید کرده و دنبال بازار صادراتی مازاد تولید نیز است و شب عید سال گذشته، ۸ و نیم میلیون تن گندم مازاد ذخیره وجود داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: گرچه اتفاقات مثبتی که امروز در ایران و از جمله در بخش کشاورزی افتاده است به من ربطی ندارد و لطف خدا و برکت دست کشاورزان و کارشناسان بوده است، اما سیاست گذاری و حمایت های صورت گرفته منطبق بر موازین علمی، عقلی و منطقی از سوی رییس جمهوری و مجموعه دولت نیز دراین توفیق ها دخیل بوده است.

حجتی در بخشی دیگر از سخنان گلایه آمیز خود که موجب حکمفرما شدن سکوتی عجیب و ناشی از تمرکز حاضران بر سخنان اش شده بود، با عذرخواهی ازهمه، ناگزیر به ارائه برخی توضیحات در دفاع از خودش نیز در مقابل برخی هجمه های غیر اخلاقی شد و گفت: " همان طور که رئیس جمهوری نیز بارها اعلام کردند، به دنبال وزارتخانه و وزیر شدن نبودم و برای کمک به بخش کشاورزی و خارج کردن آن از منجلاب بدی که گرفتارش شده بود این مسوولیت را پذیرفتم، اما حال برخی از این آقایان به من می‌گویند که پیر و خسته ام! حال من باید به آن ها بگویم که گرچه پیر شده ایم، اما دوستان گواهی خواهند داد که بگویند در این دوره چه تعداد ماموریت برای نظارت از نزدیک بر اتفاق های روستاهای دور و نزدیک داشته ام. این در حالی است که شاید من یا برخی از همکارانم به لحاظ سنی پیر شده باشند، اما خسته نیستند و بر خلاف آن ها که ادعای جوانی داشتند، صبورانه و مسوولانه به رفع دغدغه های مهم کشور طی ۳ سال و نیم گذشته پرداختند."

حجتی در همین زمینه ادامه داد: من و همکاران کجا کم گذاشته ایم که شما دروغ پردازان در اظهاراتی خارج از شرم و حیا و بدون ملاحظه اصول اخلاق و خارج از انصاف، چنین پرده دری هایی شرم آور را انجام می دهید.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی در حالی عده ای دروغ پرداز برچسب واردات چی به دولت یازدهم می زنند که تراز واردات کشاورزی از منفی ۸ میلیارد دلار و ۱۰۰ میلیون دلار به حدود منفی ۳ میلیون دلار بهبود یافته است و در صورت ادامه همین راه این دستاورد به موقعیت های بهتر بهبود خواهد یافت.

حجتی ابتکار عمل هایی نظیر بازار در مقابل بازار را که مورد محصولاتی نظیر سیب مازاد در اوایل سال ۹۵ انجام شد را یادآور شد و گفت: با این طرح تا پایان سال ۹۵، به میزان ۳۵۳ هزار تن سیب در مقابل واردات مشروط موز صادر شد.