دانستني ها
لوازم مورد استفاده در زنبورداری
- لباس زنبورداری

- لباس زنبورداری (Beekeeping clothes)
یکی از وسایلی است که از نیش خوردن شخص هنگام کار با زنبور جلوگیری می کند. که معمولاً با توجه به سلیقه زنبوردار می توان به صورت یکسره با کلاه یا جداگانه دوخت. این لباس معمولا از جنس پارچه و ترجیحا از پارچه متقال به رنگ سفید تهیه می شود.

- کلاه توری (Beekeeping hat)
کلاه مخصوصی است که قسمت سر، صورت و گردن را در موقع بازرسی کندوها از نیش زنبور محفوظ نگاه می دارد. قسمت بالا و اطراف کلاه از پارچه و قسمت جلویی آن از شبکه توری است.

- دستکش (Beekeeping glove)
این دستکش ها معمولاً از چرم و یا پارچه مخصوص ساخته می شوند و ساق آن ها بلند است، به طوری که روی آستین لباس را می پوشاند و برای اشخاص مبتدی که عادت به نیش زنبور ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

- دودی (Smoker)
وسیله ای است که در آن موادی که به طور ناقص سوزانده می شود، ریخته و به وسیله دمیدن دود از آن خارج می شود. از این وسیله برای آرام کردن زنبورها در موقع بازدید و خارج کردن قاب های عسل استفاده می شود.

- اهرم (Hive Tool)
عبارت است از میله ای که یک سر آن به شکل کاردی پهن و سر دیگر آن خمیده است که برای جدا کردن و بیرون آوردن قاب ها به کار می رود و به وسیله سر پهن آن می توان موم های زائد داخل کندو را پاک کرد.

- برس (Bee brush)
وسیله ای است که برای جدا کردن زنبورها از روی قاب به کار رفته تا زنبوران، تحریک نشوند.

- ظروف تغذیه (Feeder)
این ظرف ها را معمولاً از تخته و فیبر، پلاستیک و آلومینیوم می سازند. موارد استعمال آن بیشتر در فصول نامناسب و یا اوایل سال است که در آن موقع باید زنبورها را با شربت قند تغذیه کرد و این ظروف باید طوری ساخته شوند که زنبورها در آن نیفتند و خفه نشوند.

- موم ذوب کن آفتابی (Solar wax melter)
دارای اندازه های مختلفی است که برای ذوب شان های کهنه با استفاده از حرارت آفتاب مورد استفاده قرار می گیرد ساختمان آن طوری است که با حرکت خورشید جهت آن قابل تغییر بوده و در تمامی روز می توان از نور خورشید استفاده کرد.

- برگه موم آج دار (Honeycomb foundation sheets)
صفحه ای است از موم که در روی آن نقش حجره های زنبورها پرس شده و آن را روی سیم هایی که از قاب عبور داده شده نصب می کنند و اطراف آن را موم ذوب شده می ریزند که به طور محکم در وسط قاب قرار گیرد و سپس با موم دوز آن را به سیم می چسبانند تا محکم شود.

- تخته موم دوز (Embedder board)
تخته ی صاف و مسطحی است که کادر سیم کشی را با پایه مومی که در روی آن قرار گرفته، بر روی آن قرار می دهند.

- موم دوز (Embedder)
از یک چرخ دندانه دار درست شده که با حرکت دادن برروی سیم قاب (کادر) سیم را به موم می دوزد.

- سیم گالوانیزه (Galvanized wire)
برای سیم کشی قاب ها یا چارچوب ها از آن استفاده می شود.

- قفس مخصوص ملکه (Queen cage)
برای حمل و نقل ملکه و معرفی آن به کندو به کار می رود.

- شبکه ملکه (Queen excluder)
شبکه ملکه و یا ملکه گیر، وسیله ای است به منظور جلوگیری از جا بجا شدن ملکه در برخی از نقاط کندو، نگهداری ملکه در نقاط خاصی از کندو و همچنین جلوگیری از خروج ملکه از کندو. ساختار این شبکه شامل یک صفحه فلزی، پلاستیکی و یا چوبی است که بر روی آن سوراخها و یا شکاف هایی تعبیه شده است. اندازه این شکافها به گونه ای است که زنبور های کارگر و نرها می توانند از آن عبور کرده اما ملکه به واسطه جثه بزرگش قادر به عبور از آن نیست. گاه جهت ساخت این شبکه از سیم فلزی و قاب چوبی نیز استفاده می گردد.

- چنگال مخصوص عسل (Cappings Scratcher)
برای درپوش برداری شان های عسل یا پولک تراشی در زمان استخراج عسل به کار می رود.

- چاقوی درپوش بردار (Uncapping Knife)
برای کارهای مختلف زنبورداری مثل برای برداشت موم از شان عسل و همچنین درپوش برداری شان های عسل یا پولک تراشی در زمان استخراج عسل به کار می رود.

- اکستراکتور (Extractor)
وسیله ای است که برای استخراج عسل از شان استفاده می شود. بعد از پولک برداری از روی حجرات قاب ها را داخل دستگاه قرار داده و با استفاده از نیروی گریز از مرکز عسل، از داخل حجرات به دیواره ی دستگاه پرتاب می شود. انواع مختلفی از جمله افقی، عمودی و شعاعی دارد.

- ظروف بسته بندی عسل (Honey Containers)
ظروف عسل به شکل ها و اندازه های مختلفی موجود هستند. اگر به شکل حرفه ای به کار زنبور داری مشغول هستید باید لیبل (برچسب) از مشخصات زنبورستان خود به همراه آدرس یا تلفن برای بازاریابی و اعتبار بیشتر خود بر روی شیشه عسل نسب نمایید.

- تله گرده گیر (Pollen traps)
وسیله ای است که برای جمع آوری گرده از روی پاهای زنبورها ی کارگر هنگام برگشت به کندو مورد استفاده قرار می گیرد.

- توری بچه گیری طبیعی (Swarm catcher)
در صنعت زنبورداری به کرات با پدیده Swarming که همان پدیده بچه دهی است، مواجه می شویم. برای کنترل و گرفتن بچه های تولید شده و مستقر کردن آنها در کندوهای خالی و دادن فضا به آنها، باید به وسیله ابزاری ابتدا بچه را به داخل کندوی خالی منتقل کنیم. برای همین کار از توری مخصوص که دسته بلندی به طول 60-50 سانتی متر دارد استفاده می شود. البته علاوه بر دسته، یک توری مگسی به ارتفاع 70-60 سانتی متر دارد که به دور حلقه فلزی به قطر 3-2 میلی متر و به شعاع 10سانتی متر نصب شده است.

- قاب گیر (Frame Grip)
وسیله ای است جهت جابجا کردن قاب های پر از عسل.

- موم بر (Foundation cutter)
دارای یک چرخ فلزی تیز است و برای بریدن برگ موم به ابعاد دلخواه از آن استفاده می شود.

- دستگاه آج موم (Wax foundation press machine)
از این دستگاه جهت تولید ورق موم آج دار جهت استفاده از آن در قاب ها استفاده می گردد. این دستگاه ها دارای دو نوع اتوماتیک و دستی است و موم تصفیه شده را به کمک دو قلطک به ورق تبدیل می کند.

- سایر وسایل
مقداری وسایل نجاری از قبیل ارّه، چکش، رنده، گاز انبر، میخ و … مورد استفاده زنبوردار قرار می گیرد.
گردآوری: دکتر فروز جزقانی