خسرو آواز ایران روی در نقاب خاک کشید و دوستداران خود و آواز ایرانی را با آثار ستایش آمیز و ماندگارش تنها گذاشت.

با درگذشت زنده‌یاد استاد محمدرضا شجریان که نقشی اثرگذار در موسیقی ایرانی داشت، زنبورداران ایرانی نیز که به عشق پیشه کشاورزی در بخش زنبورداری در باغ‌ها و دشت‌ها کنار زنبورستان‌های خود اقامت گزیده‌اند با نغمه‌ها، متن آوازها و تصنیف‌های دلنشین او آرام می‌گرفتند داغدار شدند. با نغمه‌های استادی که در عاشقی به گل و طبیعت با زنبورداران و زنبورهای عسل هم سلیقه بود. او هم «شیفته گل و باغبانی» بود به مانند شیفتگی غریزی زنبورهای عسل به گل‌ها؛ با این تفاوت که استاد آواز ایران عاشقانه و پس از هرس گیاهان باغش برای «گل‌هایش» می‌‎خواند و زنبورهای عسل رقص‌کنان دور گل‌ها می‌چرخیدند و با «گرده‌افشانی گل‌ها» به آنها جان دوباره می‌بخشیدند!

امروز حنجره‌ای خاموش شد که فوران آوازش تجلی تمام آلام و عظمت‌های مردم این سرزمین بود. صدای آسمانی‌ او که سکوت شب‌های کویرمان را در هم می‌شکست در گوشی‌های همراه «زنبورداران هنردوست ایرانی» و چه بسا زمزمه آوازهای او توسط این بخش از جامعه کشاورزان تا به ابد در کوه و دشت و جنگل و صحرایِ این فلات پهناور طنین‌انداز خواهد بود. حنجره ای که با نوای دلنشین ربنای او روزه های خود را افطار می‌کردیم و ….

شاید ویروس کرونا، فرصت یک تشییعِ بی‌سابقه و تاریخی پیکر او را از ما ایرانیان گرفته است، اما راه‌های بسیاری برای ادای دین مردم ایران به استاد بی‌همتای آوازشان پیش روست.

یاد پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی گرامی باد که پس از افتخار محبوبیت بین قاطبه مردم حتی کسانی که شاید با سلیقه موسیقایی او همسو نبودند اما شیفته مرامش بودند. هنرمندی که روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان خطاب کرد و رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال ۲۰۱۰ آن زنده یاد را یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرد و ۲ بار نامزد دو جایزه مطرح موسیقایی جهان به نام «گرمی» شد؛ هنرمندی که در میان دوستداران خود با عنوان «خسروی آواز ایران» نیز شناخته می‌شود.

اگرچه هر چه از استاد شجریان( دارنده نشان شوالیه ملی لیاقت از وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه و همچنین دریافت کننده دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس) گفته شود حق مطلب در خصوص او ادا نخواهد شد اما اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین نیز ضایعه درگذشت این هنرمند مردمی را به قاطبه کشاورزان ایران به ویژه زنبورداران عزیز تسلیت می‌گوید.

روابط عمومی اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین

این خبر را به اشتراک بگذارید :